AHLAKİ İKİLEM SORULARI

İnsanlar birbirinden çok farklıdır. Görünüş olarak birbirimizden ayırt edici özelliklerimiz olsa da asıl fark yaratan düşüncelerimiz, tecrübelerimiz ve hayata bakışımızdır. Kişiliğimizi oluşturan bizi tanımlayan özelliklerimizin bir bütünüyüz. Hayata bakışımız ve tecrübelerimiz olaylar karşısında vereceğimiz tepkileri şekillendiriyor. Herkes aynı şeye bakıp farklı şeyler görebilir.

Sanat eserlerini herkesin farklı yorumlaması yada bir şarkının bize hissettirdiklerinin bir başkasıyla tıpatıp aynı olmaması gibi çözümlerimiz de birbirinden farklı olabilir.

Bu yüzden bu sorulara cevap verirken aynı zamanda sizi tanımlayan baskın özelliklerinizi görebilir belki de kişiliğinizin fark etmediğiniz bir yönünü keşfedebilirsiniz.

 

 Bir yolculuktasınız ve gemi beklenmedik bir fırtına ile karşılaşır. Fırtına şiddetlenmeye devam ediyor ve sonunda size ve diğer yolculara cankurtaran sandallarına gitmeniz ve gemiyi terk etmeniz gerektiği söyleniyor. İnsanlar sıraya girmeye başladıkça, bazı hatlarda daha az insan olduğunu, bazılarının aileleri olduğunu ve bazılarının daha genç, bekar insanlara sahip olduğunu fark edersiniz. Güçlü ve yetenekli olduğunu biliyorsun. Birkaç küçük çocuğu olan üç aileden oluşan bir gruba, yardımınızı kullanabileceği belli olan bir grup yaşlıya mı yoksa hayatta kalma şansınızın daha yüksek olabileceği genç, güçlü insanlarla birlikte mi yardım etmeyi seçersiniz?

 

Ofisteki küçük paradan siz sorumlusunuz. Bununla birlikte, bir iş arkadaşı, bir sonraki hafta iş mevduatını yatırmak ve küçük nakit almak için bankaya haftalık bir seyahat yapmaktan sorumludur. Karşılıklı amirinizle yaptığınız bir görüşmede, size küçük nakit miktarındaki artışın yeterli olup olmadığı sorulur. Bununla birlikte, ek para görmediniz. İş arkadaşınızın ek parayı cebe düşürdüğünün farkındasınız. 

  •  Amirinize ek küçük bir nakit istemediğinizi veya almadığınızı ve iş arkadaşınızın parayı cebe indirdiğinden şüphelendiğinizi söyleyin.
  •  İş arkadaşınıza şüphelerinizi söyleyin ve onlara parayı geri ödeme şansı verin?
  • Hiçbir şey söylemeyin ve ne olacağını görmek için bekleyin

Arkadaşınız size bir suç işlediklerini söylüyor. Geceleri uyumakta zorlandıklarını açıklarlar ve itiraflarıyla güvenebilecekleri tek kişinin siz olduğunu hissederler. Birkaç gün sonra gazetede birisinin arkadaşınızın suçundan tutuklandığını okudunuz.

  • Polise git ve onlara bildiklerini anlat?
  • Bunu yapmazsa arkadaşınızı itiraf etmesi ve uyarması için cesaretlendirin, söyler misiniz?
  • Bir arkadaşınızın güvenine ihanet etmeyeceğiniz için hiçbir şey söylememek mi?