Ahilik Nedir? Ahilik Hakkında Merak Edilen Her Şey

ahilik nedir

Ahilik, yıllardır Anadolu’ya ışık tutmaktadır… Anadolu’nun Müslümanlaşması ve Türkleşmesi ile manevi mimar olarak katkının büyüğünü sağlayan Ahilik, günümüzde de ilham kaynağı olmaya devam ederken vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Cihan devleti haline gelen Osmanlı Beyliği’nin en önemli teşkilatlarından olan Ahilik hakkında bilgi almak isteyen internet kullanıcıları ahiliği araştırıyor. Ahilik nedir? Ahilik hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik…

unnamed

Ahilik Nedir?

Ahi Evran Veli tarafından kurulan Ahilik, 1200’lü senelerde o zamanlarda Anadolu’ya göç ediyor olan Türkmenlere iş ve aş imkanı sağlamak amacı ile hem de onları tekke ve zaviyelerde iyi bir insan, vasıflı bir meslek sahibi, üreticilik konusunda gelişimini sağlamak amacıyla ilk hizmetlerini verdi.

Ahi birliklerinin kökenleri bin yıl öncesine dayanıldığı söylenmektedir. Özellikle de Anadolu’da göçebe hâlde Türk boylarının yerleşik hayata geçtiği o dönemlerde boyların, Müslümanlaşmasını sağlayarak oldukça önem arz eden bir işlev üstlendi.

Ahilik Kelime Anlamı

Ahilik kelimesinin kelime anlamına gözatalım… Türkçe’de “cömert, eli açık” anlamında kullanılan Ahilik, Arapça’da “kardeşim” anlamını taşır. Kelime olarak 18. yüzyıldan sonra bir esnaf ve sanatkar birliği haline dönüşmüş olsa da 13. yüzyıldan itibaren Anadolu’da görülmeye başlayan ve Osmanlı Devlet’nin kuruluşunda nemli bir etkisi olan sosyal, dini, kültürel, siyasi ve ekonomik boyutları da olan sistem olarak kabul edilebilir.

Ahilik en başlarda esnaf teşkilatı olarak ortaya çıkmamıştır. Özellikle Ahilik Teşkilat’ında içerisinde kadı, müderris ve devlet adamlarının da olduğu bilinmektedir. Ahiler topluluğun tüm kesimini içten kucakladığı bilinmektedir.

Ahi Evran Kimdir?

Ahi Evran’ın gerçek ve tam adı Nasıruddin Mahmud Ahi Evran bin Abbas’dır.

Anadolu Ahiliğinin kurucusu olarak bilinen Ahi Evran-ı Veli kimdir? sorusunun yanıtını bulmak için çeşitli kaynakları araştırdık. Öncelikle 1171 yıllarında Batı Azerbaycan’ın Hoy kasabasında hayata gözlerini açtı.

İlk eğitim dönemi ve çocukluğu Azerbaycan’da geçen Ahi Evran-ı Veli, Fahrettin Razi’den ders almıştır. 13. yüzyıl’da hocası Evhaddüdin Kirmani ile Anadolu’ya gelen Ahi Evran-ı Veli, bu tarihlerde de hocası olan Evhadüddin Kirmani’nin kızı Fatma Bacı ile hayat kurmuştur. Ahi Evran, Fatma Bacı ile evlendikten sonra ahiliğe kadınlar giremediği için Fatma Bacı da Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınları Teşkilatı’nı kurmuş ve bundan böyle Kadın Ana olarak tanındı.

İslamiyet’i Anadolu’da özellikle de esnafa anlatmış, ahiret ve dünya işlerini düzenli hale getirmeleri için hızlıca çalışmalar başlatan Ahi Evran, Kayseri ilimizde debbağ (deri işleme atölyesi) kurdu. Sanatçı kişilikler tarafından da çok sevilen Ahi Evran-ı Veli, Moğol saldırısına karşı Kayseri’yi savunan Ahileri hızlıca teşkilatlandırdı.

ahi-evran-kimdir-nerelidir-hangi-donemde-yasadi-h1545135159-438142

Bir dönem Denizli ve Konya’da da yaşayan Ahi Evran-ı Veli, 1206 yılında Kırşehir’e göç etti. Vefatına kadar Kırşehir’de yaşadı. Aş ve iş verdiği Türkmenlerin iyi bir müslüman, üretici ve vasıflı birer meslek sahibi kişiler olması için çalışmalar gerçekleştirdi.

Ahi Evran-ı Veli, 32 çeşit esnafı hızlıca teşkilatlandırdı ve zamanla Osmanlı ve Selçuklu coğrafyasında sanat yapan tüm esnaflara yayılacak Ahilik sisteminin ilk temellerini attı.

Ahî Baba unvanını almış olduğu Kırşehir’de bulunan Ahi Evran Zaviyesi, Osmanlılar’da Türk deri esnafları ve zanaat erbabının maneviyattaki merkezi durumundaydı.

Ahi Evran’ın Vefatı

Ömrünün sonlarına doğru ise Anadolu’daki Selçuklu Devleti’nin taht kavgalarına karışmıştır. Bu mücadelede II. İzzeddin Keykavus’un tarafını tutardı. Mevlana ve çevresindeki kişilerle siyasi ayrılığa düşerdi. İlginç olan ise bu siyasi ayrılıkta Mevlana’nın oğlu olan Alaeddin Çelebi, Ahi Evran’ın yanında oluşudur.  12 Nisan 1261’de meydana gelen parçalı ay tutulması aynı zamanda Ahi Evran’ın da ölüm günü olarak biliniyor.