Acımak Reşat Nuri Güntekin Kitap Özeti

Edebiyatımızın usta yazarlarından Reşat Nuri Güntekin tarafından 1928 yılında yayınlanan Acımak romanında bir öğretmen konu edilmiştir. Çocukluğunda yaşadığı sevgisizlik sonucu acıma duygusu gelişmeyen öğretmen, babasının ölümüyle birlikte bazı gerçekleri öğrenmeye başlamıştır.

Acımak Kitap Özeti

Kitabın başkarakteri Zehra, çocukluğunda sevgi görmemiş ve bu şekilde büyütülmüştür. Bütün bunlardan ötürü babasını sevmemektedir. Bir gün babası hastalanır ve yatağa düşer. Zehra’yı görmek istemiştir ama Zehra hiç gitmek istememektedir. Babası Zehra’yı ikna eder ama Zehra oraya ulaşana dek babası ölür. Ailesi Zehra’nın buz gibi duruşuna kötü gözlerle bakmaktadır.

Akşam yatması için verilen odada bir sandık bulur. Sandık içerisinde babası Mürşit Efendi’ye ait notların olduğu kağıtları bulur. Kaymakamlık yapan Mürşit Efendi, dürüst bir adamdır. Hiç kimseye eyvallahı olmayan Mürşit Efendi, dürüstlüğü sebebiyle çok kez sürgün yemiştir. Müşerref Hanımla hayatını birleştiren Mürşit Efendi’nin kaynanası aç gözlü bir kadındır. Bu aç gözlülüğü nedeniyle babası borca girmiştir. Mürşit Efendi’nin baldızı da kötü yollara düşmüştür. Kaynanasının yönlendirmesi baldızının kocası tarafından öldürülmesine neden olur.

Borca saplanmış Mürşit Efendi yolsuzluk sebebiyle hapse atılır. Kaynana boş durmayarak Mürşit Efendi’nin iki kızına da babasını kötülemektedir. Müşerref Hanım, Mürşit Efendi hapisteyken zengin bir adamla ilişki yaşamaya başlar. Mahpustan çıkan Mürşit Efendi, karısının neler yaptığını anlar ama kızları için onu boşamaz. Kötülükler Mürşit Efendi’yi bırakmamaktadır, bir kızı veremden ölür. Mürşit Efendi milletvekili olan arkadaşı Cevdet’ten yardım ister. Kızı Zehra’yı okutması için ona yalvarır. Zehra okutulmaya başlamıştır ama Mürşit Efendi yoksulluk içinde yaşamaktadır. Zehra bütün okuduğu notlardan sonra annesi ve anneannesi konusunda gerçekleri öğrenmiştir. Babasının ölüsüne sarılıp ağlamaya başlar, içindeki acıma duygusu eksikliği çözülmüştür. Farklı bir insan olarak yaşadığı şehre döner ve bir adamla evlenir.