75 Gün Sonunda Milli Saraylara Bağlı Müzeler Açılacak

Koronavirüs salgını nedeniyle müzelerde kapalı duruma geçmişti. Artık bu durum son buluyor. 1 Haziran tarihinde milli saraylara bağlı müzeler arasında yer alan Topkapı Sarayı ziyarete açılıyor. 2 Haziran’da ise Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı ziyarete açılıyor. Uzun süren kapalılık halinden sonra müzeler de normalleşme sürecine girmeye başlıyor. Müzeler açıldığı andan itibaren birtakım önlemler çerçevesinde ziyaretlere açılacak. Bununla birlikte sosyal mesafe kuralı müzelerde de devreye giriyor.

Müzelere girişin başından itibaren her alanda geçerli olacak olan uyarılar ziyaretçileri tedbirli olmak zorunda bırakıyor. Tüm ziyaretçiler müzeye alınmadan önce ateşleri ölçülecek. Bununla birlikte ziyaretçilerin maskeleriyle gelmesi gerekiyor. Maskesi olmayanlara müze görevlileri tarafından maske verilecek.

Müze Görevlilerine De Tedbir Zorunluluğu Geliyor

Müze görevlilerinden bazıları ziyaretçilerle doğrudan temas halinde olabiliyor. Bu yüzden görevliler de maske, eldiven ve dezenfektan takma zorunluluğu söz konusu oluyor. Kullanılan maske ve eldivenlerin atılabilmesi için özel atık alanları kuruluyor. Kullanılan ürünler sadece bu özel atık alanlarına atılacak. Ayrıca ziyaretçilerin farkındalık durumunu arttırmak için müze girişlerine tedbirlerin olduğu led ekranlar kuruluyor.

Bu da herkesin daha dikkatli ve bilinçli olmasını sağlıyor. Aynı zamanda sarayın içinin ve dışının da dezenfekte edilme süresi de günlük olarak gerçekleştirilmeye başlanıyor. Bu kritik dönemde müzeler de üstüne düşen görevi fazlasıyla yapmaya devam ediyor.