73. Cannes Film Festivali Ödül Dağıtmıyor

Koronavirüs salgını sebebiyle iptal edilen 73. cannes film festivali bu sene ödül dağıtmayacak. Festival yönetimi, filmleri izleyiciye sunmak için farklı bir çözüm buldu. Festival kapsamındaki filmler,  escort Antalya Toronto, Venedik, San Sebastian, New York, Busan, Deauville gibi festivallerde, 2020 Cannes etiketiyle izleyiciye sunulacak.

Cannes Festivali Ödül Dağıtmayacak

Dünyanın sayılı film festivalleri arasında yer alan, Cannes Film Festivali, koronavirüs salgını sebebiyle iptal edilmişti. SXSW Film Festivali ve Tribeca gibi festivaller, etkinliği online alana taşıdılar. Ancak, Cannes, böyle bir karar almadı. Cannes Film Festivali, bu sene, ödül dağıtmayacak. Festival komitesi, Venedik Film Festivali’nin normal zamanında yapılması halinde, ortaklaşa bir sunum yapabileceklerini belirtti. Venedik Festival Yönetimi’de buna olumlu yaklaşıyor. Ayrıca, Cannes Film Festivali için oluşturulan film seçkisinin nerelerde gösterileceği de açıklandı.

Filmler Başka Festivallerde Gösterilecek

Küresel salgından dolayı, iptal edilen 73. Cannes Film Festivali’nde yer alan filmlerden bazıları, başka festivallerde gösterilecek. Festival Yönetimi, tarafından seçilen filmler, iş birliği yapılan festivallerde, sinemaseverin beğenisine sunulacak. Belirlenen filmler, Toronto, Venedik, San Sebastian, New York, Angoulême, Lumière, Deauville, Busan gibi festivallerde 2020 Cannes etiketiyle, gösterilecek.

Bunun yanı sıra, önümüzdeki seneye ertelenen filmlerden bazıları 2021 yılında yine Cannes’da gösterilecek. Bu sene jüri başkanlığı yapacağı duyurulan Spike Lee’ye aynı teklif, 2021 Cannes Film Festivali için tekrarlanacak. Öte yandan 2021 Cannes Film Festivali için seçmeler, sonbahardan itibaren başlayacak.