7. Koğuştaki Mucize Konusu Netflix

yedinci-kogustaki-mucize

Fragmanı çıktığı ilk günden beri büyük bir yankı ve merak uyandıran yedinci koğuşta ki mucize geçtiğimiz günlerde vizyona girdi. İlk gün büyük bir izlenme oranına ulaşan film izleyiciler tarafından tam not almayı başardı. Filmde ’ki muazzam oyunculuklar sebebiyle her izleyeni ağlatan film aslında Güney Kore yapımı bir filmden alıntılanarak kurgulanmış. Bu sebeple belirli bir kitlenin eleştirilerine maruz kalan film için sıklıkla ‘’ dram filmini bile Kore’den alıyoruz’’ veya ‘’ kendi kurgusunu bile yapamadığımız dram filmleri çekiyoruz’’ yönünde birçok eleştiri yapıldı. 7. koğuştaki mucize çalıntı mı? Bu eleştiriler de haklılık payı olsa da filmin başarısına gölge düşüremedi. “Miracle in Cell No 7” yani 7 numaralı hücrede mucize isimli filmden alıntı olan film 1983 yıllarını konu alıyor. yedinci koğuştaki mucize filmi konusu adlı yazımızın devamına gidelim.

Filmin Konusu ve Oyuncu Kadrosu

Filmde Aras Bulut İynemli’nin can verdiği Mehmet koyuncu karakteri zeka seviyesi geri olan bir çocuk babası. Zekası seviyesi geri olmasına rağmen babalık duygusunu en iyi şekilde yaşayan ve aktaran bu karakter filmde en çok konuşulan ve sevilen karakterlerin başında geliyor. Herkesin oyunculuğuna hayran kaldığı Aras Bulut İynemli için filmle birlikte birçok olumlu yorum da yapıldı. Hasta bir babanın suçsuz yere tutuklanması ve işlemediği bir suçun üstüne atılması sebebiyle yaşadıkları olayları konu edinen filmde oldukça başarılı oyuncularda yer aldı. Filmin kalitesi, oyunculukları ve kurgusunun başarılı olması sebebiyle herkesi ağlatan bir yapım olması Türk izleyiciler tarafından tam not aldı. Her ne kadar güney koreden alıntılanmış olsa da, film Türk kültürüne yer verilerek en ince ayrıntılar hatta şiveler koyularak çekildi. Bir babanın kendini ifade edememesi ve kızı için yaptıklarını en iyi ve duygusal şekilde anlatan filmde eleştiri alan bir diğer konu ise müzikler oldu.

Her duygusal sahnenin arkasına koyulan dramatik müzikler izleyicileri rahatsız etti. Birçok başarılı müzik olmasına rağmen, çok sayıda ve hemen hemen her duygusal sahnede yoğun şekilde müziklerin kullanılması sebebiyle eleştiri almış olsa da bu müzikleri sevenlerin ve filmle bütünleştiğini düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. 1983 yılında bir ege kasabasın da geçen filmde o yılın şartları göz önüne alınarak her türlü detay işlenmiş. Küçük bir kızın ölümünden sorumlu tutulan babanın verdiği mücadele, idam cezası alması ve koğuşunda ki diğer mahkumlar ile iletişimi oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş. Herkes tarafından oyunculuğu tam not alan Aras Bulut İynemli’nin bu filmle başarısının arttığı da yapılan yorumlar arasında. Filmde Memo olarak tanıdığımız ve kızıyla aynı zeka yaşına sahip olması sebebiyle komik ve bir o kadar dramatik konuşma sahneleri de izleyiciyi etkilemiş durumda.

Özellikle ilk haftada çok büyük bir gişe sayısına ulaşan filmin, ilerleyen günlerde çok daha fazla izleneceği ve Türk yapımları arasında rekor kıracağı da konuşulan konular arasında.
Eğer filme gitmediyseniz mutlaka giderek bu muazzam oyunculuk performansları ile filmin tadını çıkarabilirsiniz. Her izleyicinin ortak yorumu olan ‘’mendillerinizi yanınıza alın’’ önerisi oldukça doğru bir tespit. Ben filmlerde ağlamam diyenleri bile ağlatan film önümüzde ki günlerde çok daha büyük başarılara imza atacak gibi görünüyor.