6 Adımda Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Geçmişten bugüne birçok türde kitap yazılmıştır. Ancak bunlardan çok azı okunması gereken kitaplar arasında yer alır. Kitaplar insanın ufkunu açan, yeni bilgiler öğreten, yanlış bilgileri düzelten ve insanın olgunlaşmasını sağlayan en iyi yardımcılardandır. Dünya üzerinde pek çok türde sayısız kitap bulunuyor. Bu kitaplar arasından bazıları tarihe meydan okumuş, güncelliğini kaybetmemiş ve okunması gereken kitaplar sınıfına girmiştir. Peki bu kitaplar hangileridir?

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde dünyada yer edinmiş, hâlâ zevkle okunan kitaplar yer almaktadır. Kitap okumaya başlayanların zevkle okuyacağı bu eserler dünya üzerinde birçok okuyucuya hitap etmektedir. Türk ve Dünya Edebiyatı’nda bulunan mutlaka okunması gereken kitaplar şöyle sıralanabilir:

1.   Sefiller (Dostoyevski)

Victor Hugo’nun kaleme aldığı Sefiller romanı, gerçek hayattan kopardığı bir parçayı sayfalarında barındırmaktadır. 1862 yılında yayımlanan ve yayımlandığı tarihten bu yana dünyanın en iyi kitapları arasında bulunan Sefiller, epik ve kurgu tarzında yazılmıştır. Roman, farklı yaşamların birbirine etkisini konu edinmiştir. Victor Hugo, kurgusal gerçeklik ve betimleme yeteneğini bu romanda oldukça etkili kullanmıştır. Kelimelerin kitap üzerindeki yerleri adeta yap-boz parçalarını andırmaktadır. Romanın konusuysa; iç karışıklıklar yaşanan Rusya’da, Jean Valjean adındaki kürek mahkûmunun kurtuluş hikâyesidir. Bu kurtuluş sadece esirlik anlamında değil aynı zamanda ruhen bir kurtuluştur.

2.   Savaş ve Barış (Lev Tolstoy)

Savaş ve Barış, Lev Tolstoy’un kaleminden 1869 yılında çıkmıştır. 19. Yüzyılın en ses getiren eserlerinden olan Savaş ve Barış, günümüzde de beğenilerek okunan kitaplar arasındadır. Romanda anlatım özellikleri oldukça etkileyicidir. Kurgusal bir konu içerse de gerçek hayatta yaşanabilecek olan romanın konusu bu sebeple okuyucuları kendine daha fazla çekmektedir. Napolyon’un Fransa’sının Rus Çarlığını işgali döneminde geçen kitap, bu savaşın halk üzerindeki etkisi ve sonuçlarını 5 aile tarafından okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır.

3.   Okunması Gereken Kitaplar | Satranç (Stefan Zweig)

Stefan Zweig kısa hikayeleriyle ünlüdür. Birçok kısa hikayesi bulunan yazarın en önemli eseri Satranç’tır. Ayrıca 1942 yılında yayımlanan eser 85 sayfadan oluşmakta. Konusuna gelecek olursak: Deniz yolcuğu yapan insanlar arasında dünya Satranç şampiyonu Mirko Czentovic’de bulunmaktadır. Kitap, gemide yolculuk yapan insanların bu dünya şampiyonunu düelloya davet etmesi ve oradan şans eseri bulunan bir satranç ustasının unutulmaz hikayesini konu edinir. Bu kısa kitap okunması gereken kitaplar arasında bulunuyor.

4.   Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

Sabahattin Ali yazdığı eserlerle hem Türkiye’de hem de dünyada yankı uyandırmış bir yazardır. Sevdiğine kavuşamamış bir adamın hikayesini konu edinen Kürk Mantolu Madonna romanı 1943 yılında yayımlanmıştır. Yazar eserinde dili oldukça etkili kullanmış ve aktarmak istediği duyduğu fazlasıyla okuyucuya yükleyebilmiştir. Raif Efendi ve Maria Puder arasında geçen etkileyici aşkı konu edinen roman, hala sevilerek okunan romanlar arasında bulunmakta.

5. Ruhsuz Adam (Hüseyin Nihal Atsız)

Atsız, Türkçülük akımından etkilenen ve Türk tarihine oldukça önem veren bir yazardır. Yaşadığı döneme damga vuran Ruhsuz Adam’da da bu tarihî kişiliklere yer vermiştir. 1972 tarihinde yayımlanan roman, ordudan söylediği bir söz yüzünden atılan ve hayatı sarpasaran Burkay’ın tekrar hayata bağlanmasını konu edinir. Ancak bu bağlanma etik açıdan doğru değildir. Etkileyici bir dil kullanılan bu epik roman, okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

6.  Okunması Gereken Kitaplar | Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov)

Dünya edebiyatında büyük yankı uyandıran kitaplardan birisi de Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un kaleme aldığı Beyaz Gemi. 1970 yılında yayımlanan bu romanın baş kahramanı küçük bir çocuk. Babası ve annesi tarafından Mümin Dedeye bırakılan bu çocuğun gözünden köydeki bütün sorunlar anlatılır. Dedesinin damadı tarafından eziyet görmesi ve dedenin bir gün dayanamayıp bu zalim damada baş kaldırması romanın sonunu hazırlar. Kendi dünyasında yaşayan çocuksa gördüğü her şeye kafasında bir hikaye yazar. Beyaz Gemi’de bunlardan birisidir.

Dünyada okunması gereken kitap sayısı oldukça fazladır. Bu listede hem Türk Edebiyatı’nda hem Dünya Edebiyatı’nda yer alan birkaç unutulmaz eser verilmiştir. Bu eserlerin sayısı çoğaltılabilir.