5 Adımda Zeka Sorusu ve Cevapları

mizah-5-adimda-zeka-sorusu-ve-cevaplari

Mantık sorusu da denen zeka soruları, soruları çözenler tarafından dikkat ve pratiklik ister. Yavaş, sakin ve mantığa uygun yaklaşılırsa elimizde bir çocuk oyuncağına dönüşür.  Bazen mizahi yanı olan soruların da cevapları, yapılamadığında yüzlerde ufak bir tebessüm yaratır. Sorulara dikkatli yanaşacağınız sürece yapamayacağınız bir soru kalmayacaktır.

Zeka Sorusu Sormaya Başlayalım!

1- Kazananı Yok

Birbirinden hırslı 2 tane iddialı satranç oyuncusu olan Yiğitle Remzi, 3 el satranç oynadılar ve sonuca baktıklarında ikisi de aynı sayıda oyun kazandıklarını gördüler. Olay bu ya hiç beraberlikte yaşanmamıştı. Bunun açıklaması nasıl olabilir?

2- İp Şampiyonası

4 arkadaş aralarında en güçlü olanı seçmeye karar verir. Yerde buldukları iple ip çekme oyunu oynamaya karar verirler. İlk başta Kerimle Yunus, Gökay ile Aliyi kolay bir şekilde yenerler. Ardından takımlarda oyuncu değişikliği olur ve Kerimle Ali, Gökayla Yunusu zorlansalar da çekmekte başarılı olurlar. Tekrar bir değişiklik yaparak Kerimle Gökay, Aliyle Yunus olur ama bu seferde berabere kalırlar. Aralarında kimin en güçlü kimin en güçsüz olduğunu belirlerken kafaları karışır. Sence en güçlüsüyle en güçsüzü kimdir?

3- Alınamayan Çikolata

İki çocuk sokakta oyun oynadıktan sonra soluğu markette alırlar. Gözleri en sevdikleri çikolataya yönelir. Birinin cebinde çikolatayı almak için 2 cent eksiktir. Diğer çocukta 99 cent eksiktir. Birlikten kuvvet doğar diye düşünüp paralarını birleştirmeye karar verirler. Ancak hala paraları eksiktir. Bu çikolatanın fiyatı nedir.

4- Oran Orantı Zeka Sorusu

Bir atölyede işçiler 10 makinede 10 elbiseyi 10 dakikada dikiyorsa, aynı işçiler 50 makinede 50 elbiseyi kaç dakikada dikerler.

5- Şanslı Sakar

Evinin dış cephesini boyamak isteyen Akif bir merdiven ve fırça kapar evden dışarı çıkar. Merdiveni duvara yaslar, fırçayı boyaya batırır güzelce boyamaya başlar. Biraz devam ettikten sonra merdivenin yerini değiştirmesi gerekir. Merdivenden iner, yerini değiştirir, tekrar çıkar. 50 metrelik merdivenden tepetaklak aşağı düşer ama Akif’e hiçbir şey olmaz. Neden?

 

mizah-5-adimda-zeka-sorusu-ve-cevaplari

Zeka Sorusu Cevapları

1- Cevap: ikisinin de rakibi farklı kişilerdi

 

2-Cevap: Kerim en güçlü, Gökay en güçsüz

 

3-Cevap:1 dolar

 

4-Cevap:10

 

5- Cevap:  İlk basamakta ayağı kaymıştır.