39. İstanbul Film Festivali Dijitalleşti

Kültür Bakanlığı’nın Desteğinin de olduğu 39. İstanbul film festivali İKVS (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) aracılığı ile yayınlanacak tüm filmler arasından seçilen 15 filmi 15 Mayıs ve 29 Mayıs tarihleri arasında alternatif kanallardan biri olan sanal platformlarda sinemaseverler ile buluşturuyor.

İlk başlama tarihi olan 1984 yılından bugüne kadar her sene Nisan ayında izleyicisi ile buluşmak için start alan İstanbul Film festivalinin 39. buluşması pandemi nedeni ile belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

Festival Sanal Ortama Öncülük Etti

Sinemaseverleri ile daha fazla uzaklaşmak istemeyen festival bil ilke öncülük etti. 39’uncu etkinliğinde Cannes, Venedik ve Berlin Festivallerinden özenle seçtiği on beş filmi Türkiye’de dijital alanda yayınlama kararı aldı. Filmler 15 Mayıs ve 29 Mayıs arasında internet sağlayıcısı olan yerlerde izlenebilecek.

Festival Biletleri Satışta

Festival filmlerini izlemek isteyen film severler, filmonline.iksv.org adresine girerek dijital biletlerini alıp aynı site üzerinden festival kapsamında olan filmleri izleyebilecekler. Bilet satın alındıktan sonra film izleyicisinin kullanıma 5 gün boyunca açık kalacak ve filmi başlattıktan sonra otuz saat izleme süresi olacak.

Festivalde yapılan uygulamalar online sitede de geçerli olacak film biletlerinin satış kapasitesi önceden belirlenmiş sayıda olacak, Türkçe alt yazı ile orijinal dilinde yayınlanacak olan festival kapsamında olan filmlere kombine bilet alımı daha uygun fiyat ile olacaktır. Filmler sadece Türkiye’de izlenebiliyor.

Festival Kapsamında olan bazı filmler, Berlin Alexanderplatz – Burhan Qurbani, 20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty / Amjad Abu Alala, Hizmetkârlar / Sluzobníci / Servants / Ivan Ostrochovský, Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World / Fabienne Berthaud