23 Nisan Sokağa Çıkma Yasağı Ayrıntıları Neler?

23-nisan-sokaga-cikma-yasagi (2)

Koronavirüs kapsamında alınan önlemlere dün yenisi eklendi. Dün bakanlar kurulu toplantısı vardı. Kurul sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tedbirlerin alınacağını kamoyuna duyurdu. İşte 23 Nisan Sokağa Çıkma Yasağı hakkında detaylı bilgiler…

Ülkemizde ilk koronavirüsü vakası görüldüğünden itibaren virüse karşı tedbirler hızla alınmaya başlandı. İLk vakadan sonra özellikle tedbirler biraz daha fazla sıkılaştı. Uygulanan pekçok tedbire neredeyse her topalntı sonrası yeni kararlar ekleniyor. Özellikle de son iki haftadır hafta sonu yasağını ilan ediliyordu. Sokağa çıkma yasağı artık günler öncesinden duyuruluyor ilk sokağa çıkma yasağında yaşanan izdihama sebep olunmaması öngörülüyordu. Dün bakanlar kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Perşembe, 24 Nisan Cuma, 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını kamoyuna duyurdu.

rte

İç İşleri Bakanlığı’nca bugün 4 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Sokağa çıkma yasağından kimler muaf olacak? 23 Nisan sokağa çıkma yasağında hangi işletmeler açık olacak? Gelin tüm detaylara beraber bakalım.

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının hemen sonrasında saat 19.00 sularında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsü ile mücadele konusunda 23 Nisan Perşembe gününden itibaren 4 gün sürecek bir sokağa çıkma yasağını ilan etti. Sokağa çıkma yasağı 22 Nisan gecesi saat 00.00’da başlayıp 26 nisan 00.00’da ise sona erecek.

Sokağa Çıkma Yasağı 30 büyükşehir ve Zonguldak illerimizde uygulanacak.

İç İşleri Bakanlığı’nca bugün yapılan açıklama ile yasağın ayrıntıları paylaşıldı. 23, 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında marketlerdeki çalışma saatlerine de düzenleme getirildi.

24 Nisan Cuma gününün Ramazanın ilk günü olması sebebiyle yapılan çalışmada bakkal ve marketler 08.00’da açılacak olup 23.00’da kapanacak.

23 Nisan Perşembe ve 23 Nisan Cuma günlerinde ise market ve bakkallar 09.00 ile 14.00 saatlerinde açık olacak. 25 ve 26 Nisan’da market ve bakkallar tamamen kapalı olacak.

Sokağa Çıkma yasağından kimler muaf olacak?

20 yaş ve altında bulunan ve 65 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşlarımız haricindeki diğer vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle sınırlı olacaktır. Ayrıca araç kullanmamak şartı ile (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal ve markete vatandaşlar gidebilecekler.

Aynı saatlerde bakkal ve marketler evlere servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Ayrıca, yalnızca 23 Nisan’da olmak üzere, TBMM Çalışanları, güvenliğin sağlanmasında görevli olan kişiler, AFAD, Kızılay, Vefa Sosyal Destek birimleri de sokağa çıkma yasağından muaf.

Su, doğalgaz, telekomünikasyon ve buna benzer altyapı ve iletim sistemlerinin sürdürülmesi için görevli kişiler. Ayrıca ürün, malzeme nakliyesi, lojistik ve kargolar da bu muaftan yararlanacak.

Down sendromu gibi özel vatandaşlarımız da velisi ile sokağa çıkma yasağından muaf olacak.

Unlu mamül ve fırın gibi ruhsatlı iş yerleri açık olacak

Geçtiğimiz iki hafta sonu gibi sokağa çıkma yasağının olduğu bu zorlu günlerde unlu mamul ve fırın gibi ruhsatlı iş yerleri de 23 ve 24 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağından muaflar.

Dışarı çıkmak için zorunlu olan kişiler mağdur olmaması için özellikle güvenlik ve sağlık olmak üzere kamu düzeni için çalışmalar yapan kişilere toplu ulaşım ve şehir içi ulaşımları sebebiyle belediyeler gerekli tedbirleri itina ile alacak.

Tıbbi cihaz, restoran, dezenfektan üretimi, nakliye gibi işyerleri sokağa çıkma yasağının zorunlu olduğu bu koronavirüsle mücadele günlerinde ramazan ayı sebebiyle yalnızca evlere paket servis usulü ile çalışacaktır.

Karayolları, limanlar, havalimanları, yaşlı bakım evleri, PTT gibi yerler de açık olacak.

Sizlere bu yazımızda 23 Nisan Sokağa çıkma yasağı hakkında bilgi verdik.