2 Kişilik Zekâ Oyunları

Zekâ oyunları En çok tercih edilen oyunlar arasındadır. Eğlenirken düşündüren oyunlardır. Bu nedenle de çok tercih edilir. Bu oyunlardaki amaç, çocuk ve yetişkinleri, eğlendirirken düşünme becerisini geliştirmektir. Araştırmalara göre, zekâ oyunlarının odaklanma ve konsantrasyonu artırdığı biliyor. Bu nedenle de akıl ve zekâ oyunları yetişkinler ve ebeveynler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Reversi Oyunu

8×8 lik bir platformdan oluşan reversi oyununda, 64 kare vardır. İlk önce, platformun ortasına 2 tane siyah taş, 2 tane de beyaz taş konur. Sonra, her bir oyuncu eline 30′ ar taş alır. Reversi oyununda amaç, rakip oyuncunun taşlarını, kendi taşları arasına eklemektir. Rakip oyuncunun taşlarını kendi taşlarına ekleyen oyuncu, taşları ters çevirir. Böylece, alt yüzü farklı renk olan taşlarla kendi taşları, aynı renk olmuş olur. Reversi oyunu sonunda ise, hangi oyuncuda daha çok taş varsa, oyunu o kazanır.

Satranç Oyunu

Satranç iki kişilik zekâ oyunları içerisinde en bilinenidir. 64 karelik bir platformdan oluşur. Her oyuncu, 16 taşa sahiptir. Bir vezir, bir şah, iki fil, iki kale, sekiz piyon ve iki at. Satranç oyununda amaç, rakip şahı mat etmektir. Bir karede en fazla beş taş durması gerekir. Satrançta, taşların hareketi için belli kurallar vardır. Kazanan taraf, rakip şahı mat ederek, oyunu bitirir.

Surakarta Oyunu

Surakarta oyunu, 12 tane beyaz taş ve 12 tane siyah taş ile oynanır. Surakarta, 2 kişi oynanan bir zekâ oyunudur. Surakarta oyununda amaç, rakip oyuncunun tüm taşlarını, oyun dışına çıkarmaktır. Bu oyunda taşlar, dikey ya da çapraz olarak hareket eder. Rakip oyuncunun tüm taşlarını oyun dışına atan, oyunu kazanır.

Beş Nokta Oyunu (Pentago)

Pentago, yani beş nokta oyunu, iki kişi arasında oynanan, oldukça keyifli bir oyundur. 18 tane beyaz taş, 18 tane kırmızı taş, bir de bilyesi bulunur. Oyunun amacı, taşlardan dikey veya çapraz olarak bir set oluşturmaktır. Pentago oyunu, zorlayıcı olmakla birlikte, bir o kadar da eğlenceli bir oyundur.