1984 George Orwell Kitap Özeti

1984 (Okunuşu: Bin Dokuz Yüz Seksen Dört) kitabı George Orwell’in en çok okunan kitaplarından biridir. Yazarın hayal gücüne dayandırarak 1949 yılında yazdığı eserde, 1984 yılındaki değişimler anlatılmıştır. Bu kitap sadece ismiyle anılan yıllar için değil bugüne de ışık tutan bir eserdir. İnsanların makinelere dönüştüğü, zihinlerin kontrol edildiği bir dünya anlatan Orwell’in bu keskin zekası sizi romanın içine çekecek.

1984 Kitap Özeti

Distopik bir eser olan 1984 romanında, üç ülke mevcuttur. Okyanusya, Avrasya ve Doğu Avrupa’dan oluşan bu ülkelerde insanlar sürekli kontrol altındadır. Çocukların bile anne babalarını düşünce polislerine şikayet ettiği bu dünyada, insanlar tamamen robotlaşmıştır. Baş karakterimiz Winston Okyanusya’da Hakikat binasında memurluk yapıyor. Büyük Birader denilen bir kavrama da nefretini kustuğu günlük yazıyor. Tabii ki bu günlüğü yazması için gün içerisinde çok kısıtlı alanı var. Televizyonundan bile Winston’u izleyebiliyorlar. Winston işlerine devam ederken Anti Seks Derneği’nden Julia ile buluşma kararı alıyor. Şehrin dışında buluşan ikili birbirine aşık olup, sırlarını anlatıyorlar.

Winston ve Julia yalnız olmadıklarını düşünerek O’Brien ile bu durumu konuşurlar. Goldstein örgütünün kitabına davet edilirler. Winston kitabı okumak için Mc Charrington’a ait antika dükkanında bir oda kiralar. Julia ile kitabı okuyup tartışırken, bir ekran onları ele vermiştir. Çok geçmeden odaya polisler girer, Mc Charrington’un düşünce polisi olduğu anlaşılır.

Hapis altındayken türlü işkencelerden geçen Julia ve Winston’un acısı bitmemiştir. Winston bir gün bayıltılarak Julia’nın hücresine götürülür. Kafasını farelerle dolu bir kutuya sokarsa Julia kurtulacaktır. Ama hayatta en çok korktuğu farelere yaklaşamaz ve Julia’ya veda eder. Sonunda beyni yıkanmış Winston sokağa salınır. Artık partinin kararlarına harfiyen uyar, Büyük Birader’in en büyük takipçisidir.