18 Mayıs İçin Yapılan Açıklama

18 mayıs tarihinde dünya çapında müzeler günü ilan edilmiştir. Günümüz şartları gereği olağanüstü bir durumda olmasından covid-19 sebebiyle müze gibi kapalı alanların girişleri kısa süreli kapatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, dile getirdiği müze günü mesajı olarak, ” 2019 senesinde müzeler, rekora imza atarak 35 milyon kişi ve daha fazlasını ağırladı. Şimdi ise muzelerimiz, covid-19 dolayısıyla kapalı fakat sanal müze sitemizden de ziyaret edilmesini mümkün kılındı ve 6 milyon kişi tarafından da ziyaret edildi.” şeklindeki mesajı müzelere verilen değerin hala devam ettiğini gösterdi.

Müzelerin sadece sergilerden nesnelerin karşımızda durmasından ibaret olmadığını tarihi, geçmişi hatta zenginliklerimizi görmek için her yol mümkündür şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Ersoy Konu Hakkında Neler Açıkladı?

” Vatandaşımız istediği herhangi bir konuda bilgiyi almak istedikten sonra her yolu deneyeceğini, şartlara uygun şekilde dahi olsa bilgi alınabileceğini gördük. Zenginliklerle dolu geçmişimizi görmek isteyen herkes, salgının bitmesini beklemek yerine onlara sunduğumuz imkanları da değerlendirebilir.

Sanal müze imkanlarından yararlanan kişiler sayesinde bulunduğumuz konumu görmüş oluyoruz. Size sunduğumuz sanal müze sitesindeki bilgiler eşliğinde müze gezisi yapmanız gelişmişlik düzeyimizi de olumlu etkilemiştir. Bu sayede hem sizler geçmişiniz hakkında bilginizi adınız ve geri kalmadınız hem de bizler ülkemizin geldiği konumu görerek gururlandık. ” tarzındaki açıklamaları herkesin gurur sahibi olmasını sağladı.